Ovládanie spínačom je najjednoduchšie ovládanie elektrických pohonov tieniacích prvkov. Spínač môže byť umiestnený kdekoľvek v objekte, k spínaču však musí byť privedená kabeláž z elektrického pohonu.

Diaľkové ovládanie je v súčasnosti najpoužívanejšie ovládanie elektrických pohonov tieniacich prvkov. Aby mohli byť tieto prvky ovládané diaľkovo, musia byť vybavené el. pohonmi s integrovaným prijímačom. Princíp komunikácie vysielača (diaľkového ovládača) s prijímačom v pohone je na radiových vlnách, preto je možné ovládať pohony aj cez niekoľko stavebných priečok (s ohľadom na použitý stavebný materiál) v objekte.

Výhody diaľkového ovládania:
– možnosť centrálneho ovládania všetkých roliet alebo žalúzií súčasne jediným povelom
– možnosť časového spínača, každý deň v týždni je možné naprogramovať individuálne časy automatického otvárania a zatvárania tieniacích prvkov
– možnosti senzorov: slnečný, veterný, tepelný, dažďový… Rolety, žalúzie, markízy budú po aktivacii automaticky reagovať na poveternostné podmienky.

Ovládanie smartfónom alebo tabletom je najmodernejší spôsob diaľkového ovládania. Pomocou aplikácií, ktoré si stiahnete do vášho zariadenia (k dispozícii pre Android a iOS) dokážete ovládať a kontrolovať svoj príbytok odkiaľkoľvek, pričom nemusia byť ovládané iba tieniace prvky, ale aj rôzne iné zariadenia v dome (svetlá, garážové brány, pojazdové brány, termostaty a podobne). Pomocou aplikácií si dokážete naprogramovať vopred určený postup činností jednotlivých zariadení, ktoré spustíte jediným dotykom na vašom smartfóne. Takýchto postupov si môžete naprogramovať viac.

Napríklad, odchádzate z domu a jediným dotykom dáte pokyn, aby sa zatvorili všetky vonkajšie rolety, zasunula sa markíza, zhasli všetky svetlá v dome, otvorila sa garážová brána atď…

Taktiež si dokážete naprogramovať jednotlivé časy spúšťania zariadení a to individuálne na každý deň v týždni.

V kombinácii so senzormi a čidlami môže váš dom fungovať aj samočinne a to na základe poveternostných podmienok.